Bezpieczeństwo zakupów Darmowa dostawa od 400 zł
Strona główna » Poradnik » Czy potrzebna jest waga elektroniczna z legalizacją ?

Czy potrzebna jest waga elektroniczna z legalizacją ?Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż towarów na wagę musi zaopatrzyć się w urządzenie posiadające ważną legalizację, czyli naniesione na wagę elektroniczną najczęściej w postaci naklejki, cech legalizacyjnych które mają odpowiednie oznaczenia - znak M, rok produkcji, itp.

Legalizacja nowych wag ważna jest 3 lata, licząc od 1 stycznia następnego roku po dacie produkcji wagi.

Ponowna legalizacja wagi ważna jest przez okres 25 miesięcy od daty widniejącej na naklejce legalizacyjnej, jeżeli na wadze są cechy np. VII 09 to waga traci ważność legalizacji z upływem ostatniego dnia lipca 2011r.

Legalizacja wag Ostrołęka
 


Wagi nie posiadające takich oznaczeń nie mogą uczestniczyć w bezpośrednim obrocie handlowym. Stosowanie wag bez certyfikatu i legalizacji jest przestępstwem. Użytkownik wagi narażony jest na duże kary finansowe ze strony Urzędów Miar i innych jednostek administracji państwowej.

 

Obowiązkowej legalizacji podlegają wagi do określania masy:

  • w obrocie handlowym;

  • będącej podstawą obliczania opłat targowych, ceł, podatków, premii, upustów, kar, wynagrodzeń, odszkodowań lub podobnych typów opłat;

  • podczas stosowania przepisów prawnych oraz przy wydawaniu opinii w postępowaniach sądowych przez biegłych i ekspertów;

  • pacjenta w praktyce medycznej w celu monitorowania, diagnozowania i leczenia;

  • przy sporządzaniu lekarstw wydawanych na receptę w aptekach;

  • w trakcie analiz przeprowadzanych przez laboratoria medyczne i farmaceutyczne;

  • przy paczkowaniu towarów.Zobacz również:


 

Czy potrzebna jest waga z legalizacją


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradnik
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu