Bezpieczeństwo zakupów Darmowa dostawa od 400 zł
Strona główna » Poradnik » Jaką wagę samochodową kupić ? Czym kierować się przy wyborze wagi samochodowej?

Jaką wagę samochodową kupić ? Czym kierować się przy wyborze wagi samochodowej?Wagi samochodowe stalowe, stalowo betonowe najazdowe OSTWAG
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi samochodowej ?
Czym powinniśmy kierować się przy wyborze kupna wagi samochodowej? 
Przede wszystkim powinniśmy  odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania.

 
Jakie pojazdy będziemy chcieli ważyć ?

                Wagi samochodowe należy dobrać pod względem aut, należy zwrócić uwagę na wielkość pojazdów jakie będą ważone na wadze, czy będą to mniejsze auta osobowe np. na stacje demontażu pojazdów , czy większe samochody ciężarowe z przyczepą, gdzie należy zastosować wagi samochodowe o co najmniej 18-metrowym pomoście.
 

Jaki zakres maksymalny powinna mieć waga ?

                Zakres maksymalny wagi samochodowej to też jest równie istotna kwestia, jeżeli na wadze samochodowej nie będziemy ważyć pojazdów cięższych jak np. 15T, to nie ma potrzeby kupowania wagi o nośności 20T, po pierwsze tracimy na tym finansowo, a po drugie tracimy na dokładności pomiaru wagi - kupując wagę samochodową do 15T otrzymamy działkę legalizacyjną 5kg, a przy wadze do 20T będzie to już działka legalizacyjna 10kg.

Poniżej przedstawiam zakresy waga samochodowych i odpowiednio działki legalizacyjne wag.
 

Max wagi samochodowej Działka legalizacyjna
Powyżej 3T do 6T 2 kg
Powyżej 6T do 15T 5 kg
Powyżej 15T do 30T 10 kg
Powyżej 30T do 60T 20 kg
 

Czy waga samochodowa powinna mieć konstrukcję stalową czy betonową ?

                Pomost wagowy przy wagach samochodowych 18m długości to z reguły 60-80 % wartości całej wagi. Kupując wagę samochodową, to właśnie na pomost wagowy powinniśmy zwrócić najwięcej uwagi. Konstrukcja wagi nie może wyginać się pod ciężarem samochodu, gdyż przy uginaniu się pomostu działają  na tensometry wagowe siły boczne co doprowadzić może do nieprawidłowego pomiaru oraz szybszego zużywania się tensometrów, przetworników wagowych.

                Najpopularniejszymi wagami samochodowymi 18m do 60T są wagi samochodowe stalowo - betonowe. Konstrukcja wagi wykonana jest z ramy stalowej, siatek zbrojeniowych zalanej betonem.

               Jeżeli chodzi o małe wagi samochodowe do 8m długości i nośności 30T, zdecydowanie najpopularniejszymi wagami samochodowymi są wagi stalowe, cała konstrukcja wagi wykonana jest ze stali jako jeden element,  zaletą takiej wagi  jest łatwość przetransportowania wagi w drugie miejsce, dzięki wykonaniu wagi z konstrukcji stalowej możemy również zaoszczędzić na wysokości wagi.
 

Waga zagłębiana czy wyniesiona ?

                Bardzo dużym plusem przy waga zagłębianych jest  to, że nie mamy konieczności wykonywania dodatkowych najazdów, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsca na placu.
Wagi samochodowe najazdowe z kolei posiadają łatwiejszy dostęp do elektroniki wagi jak i do czyszczenia zabrudzeń spod wagi. Koszt wykonania fundamentów pod wagę samochodową wyniesiona jest mniejszy.

                Fundamenty pod wagę samochodową do 60T zdecydowanie fundamenty powinny być wylane na mokro, nie z gotowych prefabrykatów, wagi z gotowych elementów prefabrykowanych nie nadają się na dłuższy czas użytkowania wagi, fundamenty z prefabrykatów można polecić  firmom, które chcą taką wagę przestawiać w inne miejsca, np. przy budowie autostrad.  Wagi z gotowych prefabrykowanych elementów układane są na ubitym kruszywie lub tzw. chudym betonie. Niestety nie ma możliwości zrobić tego tak aby element fundamentu idealnie przylegał do spodu. Zawsze jest ustawiany na nierównej powierzchni która powoduje w trakcie działania sił różne naprężenia. Dodatkowo pod taki fundament dostaje się woda która w naszej strefie klimatycznej powoduje duże straty. Z czasem woda zamarza, odmarza, powodując szczeliny. Szczeliny się powiększają, a siły coraz bardziej nierówno rozkładają się po fundamencie. Z czasem fundament się wykrzywia, przesuwa a waga nie stoi już idealnie równo i stabilnie na podłożu.  


 

Fot. Fundament do wagi samochodowej zagłębianej - OSTWAG.

Fundament do wagi samochodowej zagłębianej - OSTWAG.


Fot. Waga samochodowa wyniesiona najazdowa - OSTWAG.

Waga samochodowa najazdowa 18m 60T 50T

Jaka elektronika zastosowana jest przy wadze samochodowej ?

                Elektronika do wagi samochodowej, podstawowymi  podzespołami elektroniki przy wagach samochodowych są przetworniki wagowe oraz miernik wagowy. Jeżeli chodzi o przetworniki wagowe to wybór mamy bardzo duży począwszy od podstawowych przetworników niklowanych po przetworniki ze stali nierdzewnej, a kończąc na przetwornikach do stref wybuchowych i tak ceny mogą zaczynać się od 200zł za przetwornik do najmniejszych wag samochodowych, a kończąc  na przetwornikach do dużych wag samochodowych, które użytkowane są w strefach wybuchowych  gdzie cena za jeden czujnik sięga 5000zł. Na Polskim rynku najpopularniejszymi przetwornikami do wag samochodowych są przetworniki firmy  ZEMIC, KELI, SENSOCAR.
 

Serwis gwarancyjny, ponowna legalizacja wagi samochodowej?

                Ważnym aspektem przy wyborze wagi samochodowej jest serwis gwarancyjny wagi, szybkość i dokładność napraw. Należy zwrócić uwagę na możliwość napraw wag przez firmy ,,miejscowe'', niektórzy producenci zakładają hasła na mierniki wagowe co utrudnia późniejszą naprawę wagi przez serwis miejscowy. 
 Wagi samochodowe OSTWAG

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradnik
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu